Bağımlılıklar hakkında bilgiler

Bağımlılık tedavisi  

Tedavi Hakkında Genel Bilgiler

Bağımlılığın tedavisi var mıdır?

Tedavi ne kadar sürer?

Tedavide hangi yöntemler kullanılmaktadır?

Tedavide başarıyı arttıran faktörler nelerdir?

Kumar bağımlılığının türleri 
Bağımlılık kavramı geçmiş yıllarda genellikle alkol, madde ve nikotin gibi maddelerle birlikte kullanılmıştır. Son yıllarda beyin ve beynin işlevi üzerine yapılan çalışmalarda birçok davranışın kimyasal bağımlılığa yol açtığını bulunmuştur.

Kumar bağımlılığında sınıflama  
Patolojik kumar ilk kez 1980 yılında DSM-III' te dürtü kontrol bozukluğu içinde sınıflandırılmıştır. DSM III-R' de ise psikoaktif madde kullanımı ve bağımlılık arasındaki benzerlik vurgulanmıştır (Kaplan ve Sadock 1995). DSM-IV'de de Patolojik Kumar Oynama olarak “Başka Bir Yerde Sınıflandırılmamış Dürtü Denetim Bozuklukları” başlığı altında yer almıştır. Tanı ölçütleri şöyledir (Amerikan Psikiyatri Birliği, 1995).

Kumar bağımlılığının belirtileri
Kumar oynama davranışının bağımlılık olup olmadığını değerlendirmek için on kriter olduğu öne sürülmektedir.

Kumar bağımlılığının eştanısı
Patalojik kumar bağımlılığının çeşitli ruhsal ve sosyal sorunlara yol açtığı görülmektedir.

Kumar bağımlılığının nedenleri
Patolojik kumar oynama davranışını açıklamaya çalışan birçok teori vardır. Patolojik kumarın nedenini psikolojik kuramlar davranışçı, bilişsel ve psikoanalitik kuramlarla açıklamaya çalışırken biyolojik kuramlar nörotransmitter sistemle açıklamaya çalışmışlardır.

Kumar bağımlılığının yaygınlığı
Kumar oynama davranışı çağlar boyunca birçok toplum ve kültürde görülen bir olgudur (Alcock 1986). Tarihsel gelişme süreci içerisinde çeşitli değişikliklere uğrayarak ekonomik ve sosyal durumu temsil eden bir niteliğe dönüşmüştür. Hem yasal hem de yasadışı olarak gösterdiği büyük bir gelişmeyle zamanla turizm ve eğlence dünyası içinde endüstriye dönüşmüştür.

nike free run flyknit barbour jacka woolrich jacka woolrich jacka dam nike air force louis vuitton neverful parajumpers herr moncler jacka dam timberland skor barbour jacka herr nike huarache louboutin skor air max thea uggs skor nike sneakers nike free 5.0 louis vuitton sverige

canada goose jakke pris woolrich parka timberland norge timberland boots woolrich arctic parka uggs vintersko parajumper jakke uggs votter belstaff jakke canada goose pris moncler jacket belstaff jacket barbour jakke canada goose expedition parka dame barbour jakke dame canada goose expedition parka barbour norge moncler vest timberland sko